Au pair
Pracovní a výměnné pobyty
Proč se ne/stát au pair?
Pokud máte čerstvě po maturitě nebo Vás přestala bavit vysoká škola a nevíte co dál, au pair je ideální volba pro ty z Vás, kteří mají kladný vztah k dětem. Rok či více ve Spojených Státech Amerických, ubytování a strava zdarma, peníze za hlídání dětí a možná i auto pro vlastní účely a další benefity. To Vás čeká, pokud se stanete au pairem!
(Článek je mimo jiné, napsaný za účelem informování potencionálních au pairů o strastích tohoto výměnného programu)
Co je to au pair?
Au pair nebo bro pair je mladý člověk, který žije rok či více s americkou hostitelskou rodinou a pomáhá jí s péčí o děti. Au paira můžete dělat například ve Velké Británii, Nizozemsku, Austrálii, Novém Zélandu, Kanadě,… Nikde, však nedostanete více peněz za hlídání dětí než v USA.
Rodina au pairovi poskytuje pokoj a stravu zdarma, týdenní stipendium a pokud budete mít štěstí, dostanete i další skvělé benefity. Jelikož ale tento magazín není web agentury, která potřebuje nalákat co nejvíce mladých lidí, ukážeme si o programu au pair nejen PRO, ale také PROTI!
Co au pair dělá?
Au pair je ve zkratce „chůva“, která žije s hostitelskou rodinou. Jeho každodenním chlebem nejčastěji bývá: trávení času s dětmi, příprava jídel, praní prádla nebo úklid. Vždy však záleží na tom, do jak moc „rozmazlující“ rodiny se dostanete. Můžete narazit na rodinu, která dbá na to, aby jejich děti byly slušně vychované a vedou je k samostatnosti. V takovém případě, může být čas trávený s dětmi zábavou a třeba budete mít i spoustu volného času na to, abyste se mohli přes všední dny realizovat a přes víkend cestovat.
Jaká je au pair realita?
V druhém případě jsou tu však rodiny, které se snaží být „světovými rekordmany v rozmazlování dětí“. To může mít za následek „efekt studené sprchy“ ihned po příletu do USA. Může se tak stát, že děti nebudou au paira moc respektovat a mohou se ho snažit zneužívat! Zkrátka děti, ve Spojených Státech obzvlášť, jsou často komplikované osobnosti a mají svoji hlavu. Často se v nich nahromadí emoce a au pair je pak první člověk, na kterém si mohou vybít vztek. Je proto důležité, dopředu počítat s tím, že čas strávený s dětmi nebude pokaždé „procházka růžovým sadem“. Tento fakt však agentury, které si za svoje služby mohou účtovat částky, blížící se 50 tisícům korun, často opomíjejí nebo o nich mluví velice zkráceně. I přesto je tato informace o povaze amerických dětí pro rozhodnutí, zda se stát au pairem, naprosto klíčová!
Nemusíte se bát, že by Vás nejznámější agentury chtěly vyloženě „okrást“! Za tento poplatek (jehož cena záleží na tom, jakou agenturu si zvolíte) Vám zprostředkují možnost dostat se do kontaktu s hostitelskými rodinami ještě v ČR. Zaškolí Vás před odletem. Zařídí Vám zpáteční letenky. v ceně je základní pojištění a budete mít k dispozici sociální pracovnici, která bude v USA dohlížet na to, abysste měli dobré zázemí (to vše platí v případě největších agentur). Od koho si agentury však nechají zaplatit až „šílené“, či nesmyslné částky, jsou hostitelské rodiny, od kterých si každý měsíc nechají zaplatit okolo příjemných 1700 amerických dolarů (cca 37 tisíc korun). To bohužel znamená, že si žádné převratné peníze nevyděláte, protože peníze, které by Vám hostitelská rodina mohla zaplatit, si pro sebe shrábne agentura.
Pravidla programu
Zodpovědnosti au paira:
- Příprava jídla.
- Raní rutina.
- Doprava.
- Organizace volného času.
- Praní prádla.
- Úklid.
- Ukládání ke spánku.
- Všechny tyto práce souvisejí s dětmi, nebude po Vás vyžadována jiná, s dětmi nesouvisející práce.
Programové předpisy:
- Au pair nesmí pracovat více než 45 hodin týdně a více než 10 hodin denně.
- Au pair má nárok na 1,5 dne volna v kuse týdně a jeden celý volný víkend měsíčně.
- Za celý rok má au pair nárok na 2 týdny placené dovolené.
- Týdenní stipendium minimálně 197,75 $.
- První rok příspěvek 500 $ na studium.
Požadavky:
- Au pair musí být ve věku 18-26 let.
- Minimálně 200 hodin zkušeností s péčí o děti.
- Středoškolské vzdělání.
- Platný řidičský průkaz.
- Čistý trestní rejstřík.
- Dobrý zdravotní stav.
Co dál se od agentury nedozvíte?
Au pair v mnohých případech, může být pro malé děti takový „otrok na hraní“. Americké děti mají obvykle problém respektovat to, že au pair chce mít svůj volný čas, když zrovna nemusí pracovat. Velmi často je nezajímá, když jim au pair řekne, že něco, co dělají, není správné a také mají tendence se nad au paira povyšovat, a to bez následků. Hostitelské děti totiž mají skvělé eso v rukávu! A to je přítomnost jejich rodičů. Po konfliktu s au pairem, si jsou před rodiči schopné vymyslet opravdu cokoli, jen aby nevyšlo na povrch, že se chovali nehezky.
Často mohou narušovat au pairovo soukromí a v ojedinělých případech i au paira psychicky šikanovat. Vše samozřejmě záleží na tom, do jaké rodiny se dostanete. Avšak osobní zkušenosti au pairů, které jsme vyzpovídali, jsou takové, že i děti rodičů, které se snaží děti vychovávat nejlépe, jak mohou, jsou místním systémem školství a způsobem trávení volného času, který jim neumožňuje se dostatečně socializovat, natolik poznamenané, že jejich emocionální inteligence může být oproti českým dětem o poznání nižší. V praxi se to projevuje panickým nezvládáním emocí u části amerických dětí.
Skryté výdaje!
Dalším faktem, který Vám agentura na začátku Vaší komunikace, může zapomenout prozradit, je že si budete muset zaplatit zvlášť další výdaje. I když agentury tvrdí, že Vám za peníze, které zaplatíte, mimo jiné, zprostředkuje schůzku na americké ambasádě, jejíž návštěva je nutná kvůli získání víza. Poplatek za sjednání schůzky, který nezaručuje, že vízum dostanete, si hradíte zvlášť „z vlastní kapsy“. Sjednání schůzky na americkém velvyslanectví, dnes (v květnu 2023) stojí 3520 Kč a k tomu si ještě můžete přičíst zhruba dalších 500 Kč, za doručení Vašeho víza kurýrní službou, pokud nežijete poblíž výdejního místa, které je v Praze. Za další, budete před schůzkou muset vyplnit formulář, který Vám kromě asi 2 hodin času, sebere i poměrně hodně nervů.
Je tu důležité zmínit, že samozřejmě všechny informace o výdajích či povinnostech au paira, jsou na webech agentur dohledatelné! Musíte zkrátka hledat a zjišťovat i sami za sebe a nespoléhat se pouze na pracovníky agentur!
V prvním online semináři na seznámení s programem, který poskytují agentury, se Vám samozřejmě pracovnice agentury snaží prodat službu či produkt, podle toho také celý program prezentuje. Nestane se Vám, že by byly informace agentury nepravdivé, ale mohou často vést k nepochopení, protože zohledňují výhradně plusy. Pokud se, ale budete ptát na konkrétní dotazy, agentura Vám na vše odpoví. Bohužel spoustu au pairů se stydí zeptat. Proto se nebojte a ptejte se na každý detail! Často je informací ke sdělení tolik, že se k tomu zkrátka nedostanou.
Proč si nakonec zvolit agenturu?
I navzdory těmto faktům, je stát se au pairem za pomocí agentury pravděpodobně nejlepší varianta. Agentura je Vám většinou, až na pár výjimek některých jejich pracovníků, každý den k dispozici. Na základě dlouhého dotazníku, jehož vyplnění může trvat několik dní, Vám vypracují profil, který zveřejní na serveru pro americké hostitelské rodiny, což Vám značně usnadní najít si hostitelskou rodinu, která Vám bude vyhovovat. Poskytnou Vám školení, které je sice neuvěřitelně nudné a trvá celý týden, online formou a to 7 hodin denně, ale jeho absolvování je nutným krokem pro to, stát se au pairem. V neposlední řade, Vám zařídí letenky, ale komfortní místa u okýnka v letadle nečekejte!
V USA budete mít v dojezdové vzdálenosti 30 minut pracovníka agentury, známého pod názvem LCC, který prověřuje hostitelskou rodinu. LCC je s Vámi pravidelně v kontaktu nebo zařizuje au pair srazy, které však často probíhají úplně jinak, než je prezentuje agentura, protože LCC dostává pouze 6 dolarů měsíčně na jednoho au paira pro uspořádání schůzky. Jedním z nejvýraznějších benefitů agentury je, že v případě, že se v hostitelské rodině necítíte dobře, Vám poskytnou azyl v podobě hotelu na pár dní a pomůžou najít, co nejdříve novou hostitelskou rodinu. Tento fakt je jedním z největších důvodů, proč do USA letět jako au pair právě s agenturou.
Zhodnocení programu
Celkově program au pair, jako někdo, kdo ho sám podstoupil, mohu zhodnotit následovně:
Je to skvělá příležitost, jak se podívat do USA, naučit se jazyk, cestovat, poznat sám sebe, začít se realizovat, získat spoustu zkušeností, vytvořit si zahraniční kontakty a jak vstoupit do dospělého života. Program samotný je často psychicky náročný, protože práce s americkými dětmi v kombinaci s odloučením od domova, nemusí být pro mladého člověka nic snadného. Avšak: „Co tě nezabije, to tě posílí!“ Získání psychické odolnosti a zvládání emocí je jedním z největších přínosů programu.
Zároveň si nemyslím, že by agentury byly zase tak špatné, jak se z mého článku může zdát. Jen je potřeba znát všechna PRO a PROTI, aby se potencionální au pair mohl předem rozhodnout, jestli je na to všechno, co program přináší, připraven. Často se totiž stává, že au paiři po pár dnech či týdnech, náročnou změnu nezvládnou a letí zpět domů, což jsou pro ně zbytečné vyhozené desítky tisíc korun, které jim agentura pochopitelně nevrátí. Právě z tohoto důvodu, jsem napsal tento, agentury „kritizující“ článek, aby mladí lidé, kteří zvažují stát se au pairy, měli potřebné informace o programu.