Hrozí USA bankrot?

(Ekonomická témata)

USA je v současné době ve velice nejisté ekonomické situaci. Země se totiž dlouhodobě zadlužuje a právě narazila na zákonný limit státního dluhu, neboli dluhový strop! Prezident Joe Biden, po jehož zvolení ekonomika Spojených států výrazně oslabila, teď musí v Kongresu vyjednat do 1.června zvýšení dluhového stropu. Pokud by se tak nestalo, Spojeným státům americkým by hrozil bankrot. Současný dluh USA už činí více než neuvěřitelných 31 biliónů dolarů.

Jak pravděpodobné je, že USA zbankrotuje?

Ekonomická situace za vlády Bidena

Pojďme si nejdříve shrnout některá fakta a výsledky, kterých dosáhla levicová politika prezidenta Bidena v průběhu jeho dosavadního prezidentského období:

 

Inflace Spojených států dosáhla svého 40letého maxima. I přestože v posledních pár měsících klesla, stále je však na americké poměry velmi vysoko. Ačkoli vysoká inflace začala kvůli problémům s dodavatelským řetězcem během pandemie, ekonomové říkají, že Bidenova politika pomoci při pandemii, včetně amerického záchranného plánu, situaci zhoršila tím, že dala Američanům příliš mnoho peněz na utrácení, když byly dodávky zboží a služeb příliš nízké, což vyhnalo ceny nahoru.

Graf inflace v USA (2013-2023)

Co se týče HDP, první čtyři čtvrtletí byl hrubý domácí produkt na dobré cestě, okolo 6 %, což však mohlo být stále zásluhou dozvuků, předchozí vlády Donalda Trumpa. Avšak v následujících čtvrtletích začalo HDP výrazně klesat a dostalo se až ke 3 %.

 

Kladným hodnocením Bidenova prezidentského období je snížení celkové míry nezaměstnanosti z 6,3% na 3,4%. Mimo to rostlo i standartní měřítko produktivity práce.

 

Avšak Biden Státy zadlužoval neuvěřitelným tempem. Bohužel pro americkou ekonomiku si nepůjčoval pouze peníze na budování statků, díky kterým se dluh časem splatí, ale také prostředky, které měly sloužit k dotování neziskových aktivit, což jsou peníze, které nemají tendenci se splatit. Dluh tak nekontrolovaně rostl, až se dostal na dluhový strop.

Jednání o dluhovém stropu

V Současné době musí Biden jednat s Kongresem Spojených států amerických, nejvyšším zákonodárným orgánem USA, o zvýšení dluhového stropu. Pokud by nedošlo k dohodě a strop by se nezvýšil, mohlo by to znamenat bankrot Spojených států a tím celosvětovou krizi, která by se dotkla nás všech.

 

 

Kongres tvoří „senát“ a „sněmovna reprezentantů“. Opoziční pravicová Republikánská strana má v senátu 50 členů proti 48 levicovým Demokratům. Ve sněmovně je Republikánů 212 oproti 221 Demokratům. To je pro Demokraty, v čele s Bidenem, nepříjemná překážka, protože se Kongres o zvýšení stropu musí dohodnout, jinak zákon nemůže být schválen.

Názor makroekonomického experta

Přední český makroekonom a finanční analytik Vladimír Pikora, který přednáší na VŠE, se v pořadu „Přísně tajné“ na „Xaver Live“ vyjádřil k dotazu ohledně dluhového stropu následovně:

Ve Spojených státech se dostali do situace, kdy řeší něco, čemu se u nás říká dluhová brzda (v Americe dluhový strop). Znamená to, že se Amerika zadlužila na úroveň, kde dosáhla svého zákonného limitu. Nastala situace, kdy se američtí politici přou o to, jestli a za jakých podmínek bude možno navýšit dluhový limit. Z mého pohledu je to divadlo. Už jsme to viděli v USA několikrát, opakuje se to.

 

Vždy se vládnoucí strana s tou opoziční dlouho přou, vypadá to, že se nenajde shoda avšak poté najednou, na poslední chvíli, je shoda nalezena. V současnosti jsme v situaci, že ve Spojených státech, teoreticky hrozí bankrot a to tehdy, pokud do 1.června nebude schválen vyšší dluhový strop. Poté by mohlo nastat to, že Spojené státy nebudou schopny splatit své závazky. Podle mě je to však krajně nepravděpodobné. Téměř jistě během května nějaké řešení bude nalezeno. Už se hledá delší dobu. Myslím si, že nastane oddychnutí trhů a půjde se dál, nebude nějaké velké drama.

 

Zajímavé by bylo, kdyby se však nedohodli, ale vážně si to neumím představit. Dále si také nemyslím, že budou hledat nějaké úsporné opatření. Vidíme dlouhodobě, že planeta, vyspělé i nevyspělé země se stále více a více zadlužují.“

Závěr

Vladimír Pikora i další makroekonomické kapacity se shodují na tom, že se dluhový strop v USA, jednoduše zvýší a trhy si oddechnou. Pravdou je, že podobné situace už Spojené státy řešili několikrát, konkrétně 78krát a vždy se nakonec vládnoucí strana s opozicí dohodla.

Je krajně nepravděpodobné, že by bylo v zájmu, ať už Demokratů či Republikánů, zničit ekonomií USA a pravděpodobně dojde ke shodě, jestli k ní už nedošlo. Proto berme vyjádření médií s rezervou a jen s klidem sledujme, jak se nakonec celá situace vyvine. Stát se však může cokoli.

O nás

"Do Ameriky" je nový česko-americký magazín, přibližující americkou kulturu a poskytující cestovatelské tipy a rady v USA.

Všechny informace vycházejí ze zkušeností od čechů a slováků žijících v usa

Kontaktní informace

EMAIL: magazindoameriky@gmail.com

2023  Do Ameriky vytvořil  Matěj Šimek