Frankfort

Určitě vás překvapí, že právě Frankfort je hlavním městem Kentucky. Počet obyvatel je okolo 30 tisíc, což i na české poměry je menší město. Velké mrakodrapy nebo noční život v tomto městě nehledejte. Můžete však navštívit krásnou budovu Capitol of Kentucky, kde sídlí místní senát. Capitol má hezkou renesanční zahradu a obsahuje několik budov s krásnou architekturou. Můžete si vyběhnout schody před hlavní budovou, a na nečisto si zahrát na Rockyho Balbolu před tím než vyrazíte do Philadelphie. Co je za mě nejlepší činnost, co zde provozovat, je jít do už zmiňovaného sídla Buffalo Trace Distillery.  Za cca 240 až 360 dolarů si můžete zaplatit tour po celém areálu. Sídlo Buffalo Trace ve Frankfortu je obrovský komplex továren, kde se vaří jeden z nejznámějších bourbonů na světě. 

 

Pokud máte rádi bourbon prohlídka Buffalo Trace Distillery rozhodně stojí za to. Ochutnáte prakticky vše, co produkují „od A až do Z“. Dostanete i papír, kam si můžete dělat poznámky k danému bourbonu, protože by jste si po takové dávce alkoholu nepamatovali, co jste pili. Bude pro vás také připravené občerstvení, takže se nemusíte bát, že by jste pili na prázdný žaludek.

 

Až se probudíte z kocoviny, po tour v Buffalo Trace, ještě předtím než zamíříte do druhého největšího města Kentucky, Lexingtonu. Doporučuji navštívit městečko Midway, kudy vede stará železnice. Midway má jednu s nejstarších architektur v celé USA, navíc malá procházka po městě Vám zabere asi 10 minut a najíst se můžete v luxusní mexické restauraci, kde jsem jedl nejlepší kus masa za celou dobu v USA.

 

Dál určitě zajeďte do Georgetown, což je moje nejoblíbenější město v Kentucky. Malé městečko s počtem obyvatel o pár tisíc větší než Frankfort má skvělé centrum, kde můžete nasát atmosféru typického amerického maloměsta. Projít se můžete mimochodem i po hezkém kampusu místní univerzity. 

 

Versailles je známý francouzský palác. Středověké nebo rané novověké dějiny v USA vypadali jinak než stavění paláců, ale i přes to tu jeden zámek najdete. Místní mi řekli, že ho postavil jeden muž pro svojí manželku, která mu po dostavění řekla, že se jí nelíbí, a že v něm bydlet nemá ani v nejmenším úmyslu. Na internetu jsem sice nic takového nenašel, ale na každém šprochu pravdy trochu. Zámek je známý pod názvy Kentucky Castle, Castle Post, Martin Castle nebo Versailles Castle. Ať už to bylo s historií jakkoli, zámek se začal stavět v roce 1969, kdy se manželé Martinovi vrátili z výletu po Evropě a tak si řekli, že by nebyl tak špatný nápad si takový jeden menší zámeček také postavit. Co mě popravdě vyrazilo dech bylo, když jsem se dozvěděl, že zámek byl prodán v roce 2003 za 1,8 miliónů dolarů, což už dneska stojí byt v centru Prahy. Zámek mezi tím stihl z části shořet a musel projít řadou rekonstrukcí. Nicméně v roce 2017 byl prodán za 8,7 miliónů dolarů, což když přehlédneme drobné opravy vyvolané požárem nebyla z investorského hlediska nejhorší investice. A to při tom původní cena byla vyvolána na 30 miliónů, ale prodat v dnešní době zámek, asi taky žádná sranda nebude. Každopádně vy si za mnohem menší částku můžete dát na zámku oběd nebo se zde i ubytovat.